Игор М. Ђурић: Задатак песника данас, сада, (уколико уметник може да има задатак?!) није да описује лепоту цвета, његову симболику и живописне боје, већ је његово да говори о томе да је неко изгазио тај цвет и испишао се по њему. О томе треба да пева данашњи песник: о пишању по цвећу. Што се тиче романа, ствар је слична. Некада су писци могли да себи приуште луксуз, па да пишу поетичне, сладуњаве и бајковите романе – коректне у сваком погледу: садржајно, по форми... Данас роман мора да има муда – или није роман! Опет, писац без муда не може написати ''роман с мудима''. Е, сад, потпуно је друга ствар, и невезано за тему, што ће о ''роману с мудима'' углавном одлучивати они који имају локум међу ногама, неки чак и без ратлука...

недеља, 13. јул 2025.

СТРИЦ – КАКО ТО ГОРДО ЗВУЧИ!

  

                              

 

Својевремено сам писао о старијој браћи (то јест: о најмлађем брату), у тексту који се зове „У чорбу“ (читај кликом овде), следеће:

Проћи ће време. Заборави се све то. Дође час када клиња крене у школу. Тада ћеш га бранити кад га дирају старији гилиптери, нећеш се мешати кад се туче са својим вршњацима, само ћеш пратити да буде ''ферка''. Ти ћеш га водити на прве игранке и опалити му шамар кад га први пут ухватиш са цигаретом у устима. Позајмићеш му своје фармерке кад крене на први љубавни састанак, уводићеш га у биоскоп на своју карту, ако буде имао среће и код локалне курве (такође на своју карту). После ћеш бити илегалац код њега, кад он стигне као бруцош у ''студењак'' а ти си већ љоснуо неколико пута. Никад се нећеш посвађати са млађим братом, осим што ћете се чаркати – чак ни онда када се ожени са неком роспијом која ће га завадити са целом породицом. Кад постанеш стриц, гледајући свог братанца, сетићеш се, понекад, клинца ''у чорбу''.

*

Живот донесе заборав на време када смо сматрали да нема важније ствари у животу од тога што си постао стриц или ујак и да нема веће љубави од оне коју осећаш према деци своје браће или сестара, нарочито када си најмлађи у реду, када су ти браћа и сестре били идоли и када су, а такво је време било, више бринули о теби и од самих родитеља. У тим млађим годинама чиста срца прихваташ снаје и зетове, одмах их волиш јер волиш браћу и сестре, и немаш у својој души никаквих злих мисли. То су године када ти ђаво још увек не седи на ремену и шапуће у уво оно што не треба. Елем, ова прича се односи на нас најмлађе у леглу, оне који су све посматрали очима детета, који смо каскали за својом браћом и сестрама нејаким ногицама повлашћених и заштићених.

То је младост! (Стигла је брзо за потребе ове кратке приче). Живот нас је тек дотакао и није било назнака о шибању које нас очекује временом и ходом кроз исти, како године пролазе а ми старимо и суочавамо се са реалношћу која је све само није романтична.

У то време, кад смо били млади, код нас нису постојали родитељски нагони и инстинкт одбране младунца и пећине, нити су постојали материјални параметри који су могли ограничити љубав и били упоредиви са осећањима према браћи и сестрама и експлозији емоција у времену када они почну да добијају своју децу. То је време љубави и оданости, неоптерећено материјализмом или сујетом. Долазак на свет те деце открио нам је нову димензију живота, то су била тек отшкринута врата будућег родитељског испуњења и неограничене љубави које ћемо осетити када нас Бог погледа и сами постанемо родитељи.

Кроз загрљај, љубав, осећај припадности, осећај заштитника, поклоне, фотографије, осећаш тада да не постоји ништа важније од тих бебушана и малишана који су без куцања ушли у твој живот и оплемениле породицу којој припадаш и тебе самога.

А, онда, годинама, како ми старимо а они (оне) расту, почињемо да заборављамо колико су нам некада значили, како су нам променили живот и колико смо их волели. Наравно, они нису свесни тога (како ни сам ниси свестан колико си био вољен од стричева и тетака кад си био мали) и не верују нам на реч кад им припити то приповедамо јер нас познају и виде какви смо сада, оптерећени животом, материјалним стварима и породичним зађевицама, оронули и тек сенке нечег што је постојало давно. Најзад, и они су већ људи и воле неке друге клинце, најчешће своје, баш онако како смо ми њих волели.

Време, старење и проблеми почну да нам одузимају душу, како живот тече. Изгубимо ширину јер нас време својим неумитностима и законима - сужава и смањује. Та деца коју волимо сада расту и упознају нас онаквим какви нисмо били док смо свакодневно хрлили да их видимо и загрлимо, често досађујући и њима и њиховим родитељима. Они нису били довољно стари да би запамтили нашу тадашњу љубав а ми нисмо успели да останемо млади и чисти у души да се не бисмо променили.

Има ту много незаборава!

Има много неправде у забораву!

Нисмо ми криви, тако је свет намештен.

Прво узимање у руке тек пристигле бебе, несигурно и са пуно страха. Па први загрљај бебушана чија повраћка мирише лепше од најскупљег парфема. Осмеси којима нас дарују, речи које незграпно изговарају, вештине на које смо поносни („'де зека пије воду“ или „таши, таши, танана“). Узнемиреност и туга кад плачу због зубића или болести. Чини нам се, тада, да веће љубави према некоме не може бити. А онда добијемо своју децу (и преболимо све поменуте дечје болести у пуној снази и осећају) и схватимо да љубав нема ограничења, да је бесконачна ако је права и инстинктивна и од Бога дата и да је улога стрица тек вежба за улогу родитеља. Само се воли различито и са другом ценом љубави!

Осећај поноса којег има стриц или ујак, и сам још увек дете, ипак, другачији је од поноса оца зато што у том другом случају поред поноса и љубави постоји и брига, те одговорност и непрестана борба родитељства: успети да се обезбеди све што је потребно да млади вук или вучица ојачају и постану део чопора. Као стриц имаш обавезу само да волиш, док као отац, поред љубави потребно је много страха од сутра и одговорности.

Знам, незграпно је ово моје писаније, макар онолико колико је неспретан деран који се први пут заљубљује па онда гори од жеље да својој девојци покаже свог братанца или братаницу, моли њихове родитеље да му дозволе да са својом девојком прошета то дерле и да их сви виде.

Као стриц или ујак осећаш неизмерну ширину али и наговештај тескобе коју ћеш осећати као родитељ. Ширину неспутаности и тескобу страха!

Бити ујак или стриц је ходник који води ка салону родитељства! (Додуше, кажу да нема лепшег осећаја, осим родитељског или бити баба и деда, од тога да будеш тетка, и зато тетке у овом тексту не узимам у обзир јер оне воле исто од почетка до краја и посве су друга категорија коју ја не разумем из разумљивих разлога непознавања улоге). Тим ходником бежимо од детињства и идемо ка зрелости. Тако потврђујемо најважнији постулат живота: крв није вода!

И, не, не престајемо ми временом да волимо ту децу а сада људе: једноставно нас живот старењем прежвака и испљуне, те тако згужвани и исцеђени нисмо способни да видимо даље од свога прага и потомства пошто се боримо да их сачувамо и одбранимо, јер код властитог порода осим љубави постоји и нешто што се зове опстанак и продужење врсте! Поред тога, онај помињани враг (камен ми у уста) што чучи на нашим раменима често нас завади (нас родитеље свих њих) због грумена земље или парчета бетона, као да не знамо да нам на крају ништа друго и не следује осим пола кубика земље и парчета мермера на бетону.

Бити чича или даја, то су прве лекције о нечему немерљивом, нечему што нема цену, о ономе због чега мораш бити спреман и да мреш – јер око тебе и у теби су ОНИ. Ниси више ти најмлађи, нечије дете, брат или сестра, братанац, сестрић, сада си стриц, ујак, друго се височанство попело на трон, најзад, на крају ћеш бити отац, доћи ће за тебе на свет твоје дете: краљ свих краљева. Тада се љубав мало сузи за друге, фронт осећаја се скрати, рука која се пружа иде најчешће само у једном правцу. Ако будеш имао среће у животу, упознаћеш најузвишеније стање у којем човек, мушкарац, може да се нађе: бићеш деда! Ово последње врхунац је љубави и оданости и последњи корак који си учино на путу који се започео онда када си постао стриц или ујак.

То су и најважније лекције које нас уче да је неко важнији од нас: испред нас! Иза нас су наши родитељи, браћа, сестре, бабе, деде, стричеви, ујаци, тетке. Ми смо ти који морамо чувати леђа и име породичног опстанка и части. То су времена када схваташ да је било вредно рађати се. Иза свих вас стоји њено величанство: породица! То је доказ да смо божија створења. Због тога нисмо сами чак и кад смо лоши.

Постати стриц или ујак јесте највећи поклон сазревања. Имати синовца први је корак спознаје да ћеш можда имати и сина. Тај поклон вреди чак и онда када та деца порасту, чак и када нас живот или немар приморају да сметнемо с ума колико су нам некада значили. И ми њима, наравно, иако они тога, често, нису свесни. Јер, природа је то, ништа погрешно. Само треба пратити трагове и веровати у своја осећања баш тада и на том месту. То што ће се мењати време и место твог живота значи само да пратиш своје године и улогу у њима. Свако време носи своје бреме!

Ипак, постоји и нешто што нема везе са временом и бременом, нешто што је невидљиво и нематеријално! То је ДУША! Не, није успех, сам по себи, бити стриц или ујак – успех је ТО остати у души до краја свога живота. То је онај најтежи део ове приче о љубави и припадности!

ЧИТАЈ ОВДЕ: ОЧЕВИ И СИНОВИ!

*

Нема коментара:

Постави коментар

©Igor M. Djuric
copyright 2010 by ©Igor M. Djuric Upotreba sadržaja ove web stranice
podrazumeva obavezujuce prihvatanje copyright -a